Historik

Här är alla 71 som vunnit pris på galorna i Stockholm (2010 och 2015), Göteborg (2011), Malmö (2012), Gävle (2013), Umeå (2014), Västerås (2016) och Helsingborg (2017):

Galan har arrangerats varje år sedan 2010. Klicka HÄR för att hitta alla programböcker från tidigare galor. Här är alla vinnare under årens lopp:


Årets Artist

2010: Sofia Karlsson
2011: Haci Tekbilek
2012: Miriam Aida
2013: Emilia Amper
2014: Sofia Jannok
2015: Livet Nord
2016: Bridget Marsden
2017: Sara Parkman

Årets Grupp

2010: New Tango Orquesta  (New Tide Orchestra)
2011: Nordic
2012: Hazelius/Hedin
2013: Jul i folkton
2014: Ellika Solo Rafael
2015: Väsen
2016: Ahlberg, Ek, Roswall
2017: Tarabband

Årets Nykomling

2010: Maher & Sousou Cissoko
2011: Punsch
2012: Stormsteg
2013: Kolonien
2014: Bjäran
2015: Sallyswag
2016: Symbio
2017: Awilas

Årets Tvärspel

2010: Nordic
2011: Ale Möller
2012: Västanå teater
2013: ResiDans
2014: Ethno
2015: Symphonic Stomp
2016: Gränslandet
2017: priset delades inte ut

Årets Arrangör

2010: Selam
2011: Urkult
2012: Malmö Folk
2013: Nordic Romani festival
2014: Planeta
2015: priset delades inte ut
2016: Mix Musik
2017: Umefolk

Årets Traditionsbärare

2010: Lena Willemark
2011: Susanne Rosenberg
2012: Björn Ståbi
2013: Ralf Novak Rosengren
2014: Nadin Al Khalidi
2015: Kjell-Erik Eriksson
2016: Jan-Olof Andersson
2017: Ami Peterson Dregelid

Årets Utgåva

2010: Passion (bok), Esbjörn Hazelius/Blunda
2011: Stinnerboms, Eden, Warg/Anno 2010
2011: Det stora uppdraget(särskilt bokpris)
2012: Siri Karlsson/Gran Fuego
2013: Karima Nayt/Quoi dáutre?
2014: Rydvall Mjelva/Isbrytaren
2015: Möller m fl/Nordan Suite
2016: Sofie Livebrant/Lighthouse stories
2017: Magnus Gustafsson/Polskans historia (bok)

Årets Barn och unga

2015: Eiwor Kjellberg

Årets Dans

2017: Anna Öberg

Årets Hederspris

2010: Izzy Young
2011: Märta Ramsten
2012: Ahmadu Jah
2013: Bert Persson
2014: Ole Hjorth
2015: Folkmusiker mot främlingsfientlighet
2016: Merit Hemmingson
2017: Peps Persson

Framtidspriset (specialpris för bästa barn- och ungdomsartist/produktion)

2011: Susanne Lind
2012: Sten Källman

Årets Komponist (bekostat av Stim)

2016: Magnus Stinnerbom
2017: Lena Willemasrk